Bolalar saratoniga qarshi kurashish bo'yicha milliy strategiya amalga oshiriladi
“2025–2030 yillarda bolalar saratoniga qarshi kurashish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy strategiyasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-186-son, 19.05.2025 y.) qabul qilindi.
🔰 2025–2030 yillarda O‘zbekistonda bolalar saratoniga qarshi kurashishning asosiy maqsadlari etib quyidagilar belgilandi, jumladan:
🔹 bolalar saratonini erta bosqichlarda aniqlash holatlari ulushini 65 foizgacha oshirish;
🔹 onkologik va onkogematologik kasalliklarga chalingan bolalarning 1 yillik yashovchanligini 34 foizdan 90 foizgacha, 5 yillik yashovchanligini esa kamida 60 foizgacha oshirish;
🔹 saraton kasalligiga chalingan bolalarni 100 foiz ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam bilan qamrab olish.
📝 2025–2030 yillarda bolalar saratoniga qarshi kurashish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy strategiyasi (Strategiya) ishlab chiqilgan.
✔️ Farmon bilan 2025–2026 yillarda bolalar saratoniga qarshi kurashish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar dasturi tasdiqlandi.

🔰 Ниже приведены основные цели по борьбе с детскими онкологическими заболеваниями в Узбекистане в 2025-2030 годах, в том числе:
🔹 увеличение процента выявления онкологических заболеваний у детей на ранних стадиях до 65%;
🔹 повысить годовую выживаемость детей с онкологическими и онкогематологическими заболеваниями с 34% до 90%, а пятилетнюю выживаемость – не менее чем до 60%;
🔹 100% охват детей с онкологическими заболеваниями специализированной медицинской помощью.
📝 Разработана Национальная стратегия Республики Узбекистан по борьбе с детскими онкологическими заболеваниями на 2025–2030 годы (Стратегия).
✔️ Указом утверждена Комплексная программа мер по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по борьбе с детскими онкологическими заболеваниями в 2025-2026 годах.
✅ Проект по внедрению стратегии будет реализован в 2025-2026 годах на базе медицинских учреждений города Самарканда и Иштиханского района, а в дальнейшем, в зависимости от создания необходимых условий, будет параллельно расширен на другие регионы страны.